Ma olen elus mitmel korral otsustanud, et nüüdsest hakkan jõusaalis treenima, eesmärgiks lihtsalt regulaarne liigutamine, hea toonus ja enesetunne.
Esimesel katsel läksin liiga hoogu – pingutasin selgelt üle ning korraks tekkinud rütmihäired kutsusid mind õnneks kiiresti korrale. Mõni aasta hiljem, järgmise treenimise tuhina käigus üritasin teadlikult mitte üle pingutada ning varsti mõistsin, et nüüd olen teises äärmuses. Ma oskasin endale väga veenvalt põhjendada, miks on täna vaja lühemalt treenida või trenn vahele jätta, pingutuse piirist jäin ka alla – trennid ei andnud eriti lihastes tunda. Järeldus oli lihtne: mul oli küll õige otsus ja selge eesmärk, investeerisin aega ja raha, aga soovitud arengut ei toimunud.
Viimasel katsel, paar aastat tagasi, otsustasin treenima hakata koos personaaltreeneriga. Tulemused? Lihased on iga kord valusad! Ma treenin regulaarselt, sest trenni vahele ei saa jätta – treener ju ootab. Teen ka neid harjutusi, mis on ebamugavad või tunduvad lausa liiga rasked. Üle pingutamise nähtusid pole tekkinud, sest mind juhendab kogenud treener, kes oskab planeerida ja doseerida just mulle sobivat treeningkava. Millimeeter-haaval, aga ma arenen!
Executive Coaching on spordiga hästi võrreldav ja väljend coach ongi tegelikult pärit spordimaailmast. Tippsportlase treener toetab teda sihtide seadmisel, süveneb ja mõistab just selle sportlase eripära, usub temasse, mõnikord enam kui sportlane ise, toetab tema häälestatust, aitab muuta käitumist, julgustades pingutama või ja õigel ajal puhkama – selgeks sihiks sportlase areng ja medal.
Ärimaailmas juhtidena oleme oma mõtetega tihti üsna üksi. Meil on ambitsiooni ja tarkust teha otsus muutuseks, sõnastada eesmärk ja teha juurde detailne tegevuskava. Kuidas aga leida oma mõtetesse värskust ja selgust, kui uuringute kohaselt 80% meie mõtetest korduvad? Kellega peegeldada oma mõtteid ja valikuid enne otsuse langetamist, kui tipus olles on konfidentsiaalse mõttekaaslase leidmine päris keeruline? Kellele tunnistada ausalt oma kõhklusi ja tugevdada oma enesekindlust, kui juhi surve olla eeskujuks seab raamid? Kuidas tuvastada oma takistavad uskumused ja ületada sisemised piirangud, et oma käitumise muutmine tõesti õnnestuks? Sellises situatsioonis võib tuge leida coachingust.
Coaching sessioonid on unikaalne kommunikatsioonivahend, juhi võimalus suurendada eneseteadlikkust ja enesekindlust, luua selgust, leida uusi lahendusi või vaatenurki, seada sihte, mõtestada oma tegevusi, viia ellu muutusi oma käitumises ja saavutada julgeid eesmärke kiiremini. Coaching sessioonidel sina räägid rohkem. Coachi toetab sinu arengut, sinu eesmärke. Ta kuulab, peegeldab, esitab küsimusi, ka ebamugavaid küsimusi. Piltlikult öeldes näitab coach vajadusel valgust ka sinna tolmusesse nurka, kuhu ise vaadata ei tahaks, sealjuures sinu valik on see, mida sealt täpsemalt leida.
Coachidele mõeldud lektüürist on minu jaoks üks pärl olnud raamat „Coach the person, not the problem“, kus toodud definitsioon võtab teema hästi kokku: Coaching toob meie eraldatud maailmas inimesed taas kokku, aitab stressi asemel keskenduda oma eesmärgile ja liikuda edasi. Coaching annab sinu soovidele lootust.
Mõned märksõnad ka selle kohta, mida coaching ei ole. Coaching ei tegele inimese minevikuga. Coaching ei ole teraapia. Jah, metoodikas võib esineda sarnasusi, aga sisu ja suund on erinev. Coaching ei ole ka mentorlus. Mentor sobib inimesele, kes on oma valdkonnas uus, kes vajab juhendamist ja nõuandeid. Coach ei anna nõu.
Coaching sobib inimesele, kelles on piisavalt kogemusi ja tarkust, et leida vastused põletavatele küsimustele enda seest. Coaching on tõhus, sest lähtub inimese aju omapärast olla palju aktiivsem siis, kui leiud ja järeldused on sinu enda tehtud, kui sulle ei öelda, mida täpselt peaksid tegema või leidma.
Coaching kaardistab hetkeolukorra ja vaatab tulevikku. Sinu tulevikku!